Hotel Faleza

Dom gościnny

 
HomeO serwisieOpinieNoclegiAtrakcje turystyczneDodaj/LogowanieKonkursLinki
Apartament Amarantowy w Łebie

Apartament Amarantowy w Łebie
Urlop Łeba

Apartament Lazurowy z basenem nad morzem - Łeba

Apartament Lazurowy z basenem nad morzem - Łeba
Apartament Lazurowy z basenem nad morzem w Łebie Nasza propozycja dla Państwa...

APARTAMENT WIKTOR

APARTAMENT WIKTOR
Aranżacja apartamentu o ile nie zaskoczy to na pewno nie zawiedzie, niewątpliwie...

Apartamenty nad morzem Łeba

Apartamenty nad morzem Łeba
Apartamenty w Łebie - apartament z basenem dla CIEBIE Szanowni Państwo, zaprasz...

Blue Ocean

Blue Ocean
Zapraszamy do naszego komfortowego 3pokojowego apartamentu w Sopocie. Miejsce id...

Carlton

Carlton
Willa "Carlton" jest pięknym przykładem modernizmu w architekturze polskiego XX...

Domki Letniskowe NEVADA w DARŁÓWKU

Domki Letniskowe NEVADA w DARŁÓWKU
Serdecznie zapraszamy do wypoczynku w ośrodku NEVADA w DARŁÓWKU . Nasz ośrode...

Drewniany domek letniskowy Olpuch Kaszuby

Drewniany domek letniskowy Olpuch Kaszuby
Noclegi - domek letniskowy - Kaszuby. Jest nam bardzo miło zaprosić Państwa do ...

Kompleks Biznesowo-Rekreacyjny Soplicowo

Kompleks Biznesowo-Rekreacyjny Soplicowo
Soplicowo, to położony w samym sercu Zielonych Płuc Polski Kompleks Biznesowo - ...

MADZIA

MADZIA
Do Państwa dyspozycji jest dwanaście wyposażonych w telewizor oraz radio pokoi z...

Osada Zabrodzin

Osada Zabrodzin
Osada Zabrodzin leży na skraju malowniczej wsi Sieczka w otulinie krajobrazowego...

Pensjonat Zamek Lesko

Pensjonat "Zamek" Lesko
P e n s j o n a t "Zamek"- mieści się w XVI wiecznym zamku wpisanym na listę zab...

Pokoje Gośćinne U Bartka

Pokoje Gośćinne U Bartka
Witamy na naszej ofercie turystyczno-Wypoczynkowej dla Państwa oferujemy pokoje...

Regionalny Pensyonat Willa Orla

Regionalny Pensyonat Willa Orla
Regionalny Pensjonat " Willa Orla" położony jest na pięknej zakopiańskiej starów...

Villa Kwiat Paproci

Villa Kwiat Paproci
Nasz obiekt Villa Kwiat Paproci jest pełnym uroku, kameralnym obiektem o bardzo ...

Willa Amelia

Willa Amelia
Zapraszamy Państwa do Krynicy Morskiej, pięknie położonego kurortu, znajdującego...

WILLA NAD POTOKIEM

WILLA NAD POTOKIEM
Mini spa jacuzzi, sauna infrared oraz sauna fińska. Cisza i spokój, wyśmienite w...

Willa Viki

Willa Viki
Willa Viki to wymarzone miejsce na urlop lub wakacje.Na miejscu czekają na Ciebi...

LAST MINUTE


Grzejniki - tanie ogrzewanie


2008-11-26 15:48:36 - dudek
HOTEL UMINA***


super hotel, okolica i bardzo miły personel

2008-11-27 20:17:04 - Piotr
Hotel- Pałac

Dworek i spokojne miejsce
Byłem tam dwa razy. Raz kilka lat temu na wigili dla dzieci niepełnosprawnych, drugi raz w 2007r na przyjęciu komunijnym. Obiekt wpaniały, obsługa profesjonalno-rodzinna, klimat rodzinny, jedzenie domowe - babcine. POLECAM.

2009-02-17 16:54:04 - Rafał Zawadzki
U Maćka

Super wypoczynek
Wspaniały domek i bardzo miła atmosfera!! Właściciele bardzo mili i uczynni. Polecam serdecznie wypoczynek w tym miejscu. Blisko do stoków narciarskich na których na prawde można troszke się zmęczyc. Polecam


Apartament Jan

Apartament Jan
Aranżacja apartamentu o ile nie zaskoczy to na pewno nie zawiedzie, niewątpliwie...

Apartament Dariusz

Apartament Dariusz
Aranżacja apartamentu o ile nie zaskoczy to na pewno nie zawiedzie, niewątpliwie...

Apartament Aleksander

Apartament Aleksander
Aranżacja apartamentu o ile nie zaskoczy to na pewno nie zawiedzie, niewątpliwie...
Zabytki miasta Gdańska

Bookmark and Share

Szlakami zamków krzyżackich | Starówka Gdańska- ulica Długa | Śladami wielkich Polaków | Zabytki Poznania |

Temat: Zabytki miasta Gdańska.

     Pragniemy Państwu w poniższej pracy przedstawić Gdańsk jako miasto atrakcyjne dla każdego turysty. Jest ono nam szczególnie bliskie ze względu na położenie naszej firmy. Stąd zależy nam aby Każdy mógł zapoznać się z jego turystycznymi walorami.

     Gdańsk został założony w 997 roku, należy do najstarszych miast Polski. Z tego powodu można tu odnaleźć wiele cennych zabytków, które zachwycają swoją różnorodnością stylu, gatunku, sposobem wykonania, niepowtarzalnością. Jak i również treściami, które mają w sobie.

dwór artusa nocą
foto. Dwór Artusa

Zwiedzając dane miasto najprościej zacząć od ulicy Długiej. Stanowi ona reprezentacyjną ulicę Gdańska.
Przed jej wejściem napotykamy Złotą Bramę. To łuk triumfalny, który urzeka każdego bogactwem swych form i złoceń. Powstała w latach 1612- 1614.Na jej szczycie mieści się attyka złożona z kamiennych posągów. Figury od strony zachodniej mają na celu przedstawienie dążeń mieszczan, są to: Pax ( Pokój ), Libertas ( Wolność ), Fortuna ( Bogactwo ) i Fama ( Sława ). Zaś od strony wschodniej to jest od ulicy Długiej są widoczne postacie symbolizujące cnoty obywatelskie. To między innymi Concordia ( Zgoda ) i Ustitia ( Sprawiedliwość ), Pietas ( Pobożność ) oraz Prudentia ( Roztropność ). Wymienione posągi są rekonstrukcją rzeźb z 1648 roku, które uległy zniszczeniu w wyniku niekorzystnych działań klimatycznych.
Brama składa się z dwóch kondygnacji kolumn. Jońskich na niższym poziomie a Korynckim na wyższym. Zwieńczona jest ona okazałymi gzymsami, które w ten sposób podkreślają monumentalność oraz spokój i harmonie architektury. Posiada ona półkoliste, kryształowe sklepienie w gotyckiej formie.
We frezie między-kondygnacyjnym, na ścianie frontowej widnieje napis w języku niemieckim, który oznacza „ Niech zażywają pokoju ci, którzy ciebie miłują. Niech pokój będzie w twoich murach, a bezpieczeństwo w twych pałacach”. Na bramie od strony wschodniej umieszczono łaciński napis, który po polsku brzmi: „ W zgodzie małe państwa rosną – w niezgodzie upadają wielkie”. Hasła te głoszą ważny program ideowy. Kierowany jest on do wszystkich, którzy go czytają .
Dana budowla jest utrzymana w stylu manieryzmu niderlandzkiego. Charakteryzuje się on wyrafinowaniem. Widzimy tutaj marchew, owoce granatu, kule, płaskie listwy. Oprócz tego możemy zaobserwować tutaj styl klasyczny, który wywodzi się z włoskiego renesansu.
Złota Brama została poważnie uszkodzona w czasie działań wojennych, ale została ona doskonale zrekonstruowana. Obecnie stanowi ona siedzibę dla Stowarzyszenia Architektów Polskich, która zajmuje także przylegający Dwór Bractwa Świętego Jerzego.
Ten piękny dwór wzniesiono w latach 1487 – 1494.
Budowla posiada dwie kondygnacje, zbliżone w planie do kwadratu.
Wykonane są one w późnym stylu gotyckim. Na pierwszym poziomie usytuowano strzelnicę dla łuczników oraz pomieszczania do trzymania sprzętu. Wyżej znajduje się wspaniała, duża sala. Stanowiła ona niegdyś miejsce gdzie odbywały się ważne uroczystości. Oświetla ją światło wpadające przez duże, prostokątne okna. Obserwujemy nad nimi bliźniacze łęki profilowe nadproża. Stanowią one odskocznie od charakterystycznych form gotyckich. Budowla zawiera w swej konstrukcji wąskie, narożne wieżyczki. To ważny motyw w architekturze gdańskiej. Spotykamy go w monumentalnym miejskich budowach.
Opisywany dwór jest zakończony attyką. Przedstawia ona Świętego Jerzego zabijającego smoka. Zauważamy na jego hełmie polskiego orła oraz wykuty herb gdańska wraz z datą 1566 rok. Ta metalowa figura jest kopią oryginału, który znajduje się w Muzeum Pomorskim.
Bractwo Świętego Jerzego zostało rozwiązane w 1798 roku.

     Wchodząc na ulicę Długą możemy podziwiać wspaniałą perspektywę Drogi Królewskiej. Rozpoczyna się ona od Bramy Wyżynnej. Dawniej była to brama wjazdowa do miasta. Dzisiaj już utraciła swoje dawna przeznaczenie, ale zachowała duże bogactwo kulturowe. Wzniesiono ją w latach 1574- 1576.
Jej dolna część składa się ze środkowego otworu dla kołowych pojazdów oraz mniejszymi przejściami po bokach dla pieszych. Zdobią je zdwojone pilastry toskańskie. Opierają się one na włoskich renesansowych wzorcach.Powyżej jest widoczny jest gzyms wsparty na konsolach gdzie znajduje się szeroki fryz. Umieszczono tutaj parę aniołów podtrzymujących herb Rzeczpospolitej. Jak i również parę lwów mających herb Gdańska, zaś jednorożce trzymają godło Prus Królewskich. Dodatkowo widnieją tu łacińskie sentencje. Po polsku oznaczają one miedzy innymi:

„ Najmądrzej dzieje się wszystko to, co się dzieje dla Rzeczpospolitej.”

„ Sprawiedliwość i pobożność to dwie podstawy wszystkich królestw.”

„ Dobra najbardziej dla państw pożądane to pokój, wolność, zgoda.”

W ten sposób chciano podkreślić związek Gdańska i Prus Królewskich z Polską. Dodatkowo wyrażają one podstawowe cnoty obywatelskie.Powyżej fryzu, który jest udekorowany w stylu manieryzmu północnego. Znajduję się ukośny spad płaskiego dachu. Natomiast na małych cokołach siedzą lwy, które są symbolicznymi zwierzętami Gdańska.
Dana brama zachwyca nas swoim ogromem i perfekcja zdobień.

     Przechodząc przez Bramę Wyżynną kierujemy się do Przedbramia złożonego z Katowni oraz Wieży Więziennej. Budowla została wzniesiona w XV wieku. W późniejszym czasie została ona uzupełniona czterema ozdobnymi szczytami zaś dach wieży przybrał nową formę.W wieży znajdowało się więzienie i stąd wywodzi się jej nazwa. W budowli tej mieściła się także sala sądowa i katownia. Po wschodniej stronie Wieży Więziennej ustawiono pręgierz gdzie wymierzano egzekucję.
Dzisiaj mieści się tutaj Muzeum Bursztynu.

     Kierując się dalej przechodzimy przez wymienioną już wcześniej Złotą Bramę. Z daleka widzimy Ratusz Główny. Stanowi on najważniejszy świecki obiekt w mieście. Jest to monumentalna budowla, która powstała w latach 1379- 1382. W swojej historii była wielokrotnie przebudowywana. Na parterze mieściła się tu Wartownia Straży Miejskiej i Waga. Na pierwszym piętrze sala sądowa i dwie małe izby zwane małym i dużym Krzysztofem, które służyły jako kaplicą i archiwum.
Obserwując Ratusz szczególną uwagę zwraca na siebie jego wieża, która ma na samym szczycie pozłacaną figurkę Króla Zygmunta Augusta. Owa wieża ma 48 metrów wysokości, zaś cały budynek posiada 81 metrów. Dzięki czemu rozpościera się z jego najwyższego punktu wspaniały widok panoramy miasta.
Z dołu jest widoczny carillon to jest zespół dzwonów, które wygrywają melodie. Choć naprawdę pełnią one funkcję ozdobną, gdyż muzykę odtwarzają głośniki. Są to pierwsze takty pieśni pt. „ Nie rzucim ziemi skąd nasz ród ‘’. W ten sposób podkreślono ścisły związek z Rzeczpospolitą.

ratusz w gdańsku
foto. Zabytki Gdańska - sprzedaż zdjęć

Od strony Długiego Targu widoczna jest balustrada z herbami Prus Królewskich, Polski i Gdańska.
W południowo- wschodnim narożniku umieszczony jest zegar. Pochodzi o on z XV wieku.
Nad wejściem do Ratusza Głównego Miasta widnieje portal dwóch kamiennych lwów strzegących tarczy na której ponad dwoma krzyżami znajduje się korona. Została ona nadana przez polskiego króla Kazimierza Jagiellończyka.
Oba lwy spoglądają w kierunku Złotej Bramy. Należy wspomnieć, że zwierzęta powinny patrzeć na siebie zgodnie z układem heraldycznym.

     Krocząc dalej Drogą Królewską dochodzimy do ulicy Długi Targ. Położona jest ona na przedłużeniu ulicy Długiej. Od razy przykuwa naszą uwagę Fontanna Neptuna, która jest symbolem Gdańska. Stanowi ona dowód jego morskości. Uruchomiono ją w 1633 roku.
Umieszczono tu rzeźbę ukazującą rzymskiego boga mórz i oceanów Neptuna. Została ona zbudowana w oparciu o łamaną linie. Można ją dokładnie obejrzeć z każdej strony. Głowa posągu nawiązuje do głowy z figury konnej Marka Aureliusza. Jest ona doskonałym dowodem na obecność antycznej rzeźby na terenach danego miasta. Fontanna jest otoczona piękną kratą, aby zabezpieczyć ją przed dewastacją. Na jej drzwiach usytuowano wspaniałe polskie orły. Natomiast oprawa basenu oraz tron czaszy jest wykonana w stylu rokoko. Opisana powyżej fontanna mieści się przed Dworem Artusa. To gmach, który pełnił funkcję ośrodka życia towarzyskiego, a także miejscem spotkań kupców gdańskich.Jego nazwa nawiązuje do legendy o królu Arturze i rycerzach okrągłego stołu. Fasady danego dworu łączą w sobie styl gotycki, o którym świadczą okna o ostrych łukach, osadzone w głębokich glifach z elementami niderlandzkiego manieryzmu. Dowodem na to jest wspaniały portal. Ukazano na nim popiersia polskich władców Zygmunta III Wazy i Władysława IV.Na wspornikach łuków okiennych zauważamy figury Scypiona Afrykańskiego, Temistoklesa, Camillusa i Judy Machabeusza. Symbolizują one oddanie dla ojczyzny, prawość, dalekowzroczność polityczną. Nie stanowią one jedynie dekoracji lecz także mają na celu przedstawienie wzorców cnót obywatelskich wobec innych.
Na zwieńczeniu budowy umieszczono alegoryczne posągi Sprawiedliwości oraz Siły. Kulminacyjnym punktem jest rzeźba Fortuny, czyli powodzenia, która jest na samym szczycie.
Dwór Artusa został odbudowany po tym jak spłonął w 1945 roku.
Jego wnętrze zdobi gwiaździsto- palmowe sklepienie, cztery granitowe kolumny, malowidła, rzeźby oraz piec kaflowy Jerzego Stelzera z 1546 roku.

     Przekraczając Złotą Bramę ukazuje się nam wspaniały widok gdańskich kamienic. Każda jest indywidualna i przepięknie wykonana. Usytuowane są one jedna obok drugiej.
Ja w swojej pracy pragnę zwrócić szczególną uwagę jedynie na dwie kamieniczki. A mianowicie na Dom Uphagena oraz Złotą Kamienicę.
Dom Uphagena stanowi muzeum wnętrz, które zostało utworzone w początkach XX wieku. Dzięki zapiskom gdańskiego rajcy Jana Uphagena o wystroju jego domu. Znajdują się tu bowiem sprzęty, przedmioty, sposób wystroju wnętrza z czasów dawnego właściciela budynku. Odnajdziemy tu także wystawy, które mają za zadanie upowszechnienie znajomości zagadnień związanych z kulturą mieszczańską.
Złota Kamienica zwana inaczej domem Steffensów lub Speimanna mieści sie obok wspomnianego już Dworu Artusa. Fasady owej budowli są podzielone pilastrami nawiązującymi do architektury włoskiej, klasycznego renesansu, aczkolwiek sposób ich wykorzystania odpowiada manieryzmowi. Fryzy między-kondygnacyjne są pokryte płaskorzeźbami przedstawiającymi sceny z bitew, które są poprzedzielane szesnastoma popiersiami sławnych bohaterów to jest obywateli i polityków. Widnieje tu między innymi postać Kazimierza Jagiellończyka, Zygmunta III Wazy czy Brutusa. Wszystko jest pozłacane. Dolne partie pilastrów przyozdobione są pędami winnego grona z kiściami owoców. A także barkowe płyty przedproży z motywem muszki. Na szczycie kamienicy umieszczono posąg Kleopatry ze żmiją, Edypa ( królewskiego syna z Teb ), Achillesa ( bohatera Iliady ), Antygony ( symbolu tragedii greckiej ). Zaś po środku widzimy rzeźbę miłosierdzia Caritas.

     Droga Królewska kończy się Zieloną Bramą. Znajduje się ona nad Motławą. Reprezentuje ona formy manieryzmu niderlandzkiego. W przyziemieniu utworzono trzy przejazdy, a obok umieszczono wagę dla przywożonego zboża, która jest dziś niedostępna dla zwiedzających.Powyżej gzymsów nad arkadami widnieją herby Gdańska, Polski oraz Prus Królewskich.Obecnie pełni ona funkcję muzeum narodowego, gdzie organizowane są wystawy, różnego rodzaju spotkania, konferencje, pokazy.

     Przechodzimy przez Zielona Bramę od razu spostrzegamy rzekę Motławę i bulwar ciągnący się wzdłuż niej. Nasz wzrok przykuwa Żuraw. Oprócz Fontanny Neptuna to najczęściej rozpoznany zabytek Gdańska. Stanowi on największy dźwig na świecie w kategorii dawnych urządzeń portowych.
U dołu widać dwie baszty o grubości murów, których wymiary osiągają do ponad trzech metrów. Wraz z wysokością budowla przechodzi w drewnianą obudowę usytuowaną nad wodą. Ponad przejściem zrekonstruowane koło napędowe jakie było wprawiane w ruch przez ludzi depczących w jego wnętrzu.
Ta dźwigowa konstrukcja jest dzisiaj miejscem Muzeum Morskiego.

     Przechadzając się dalej ulicą Długie Pobrzeże przechodzimy pod bramą Mariacką, która prowadzi nas do ulicy Mariackiej. Powstała ona w końcu XV wieku. Reprezentuje ona gotycki styl. Nad przejazdem widnieje kamienny, piękny, polichromowany herb miasta z koroną. Budynek bramy jest połączony z sąsiednią kamienicą i mieści się tam Muzeum Archeologiczne.Dana budowla jest przykładem renesansowego stylu. W Piwniczej Sali znajdują się kolumny, gdzie jedna posiada romańską bazę.
Podążając ulicą Mariacką mijamy ciekawe kamieniczki w których, mieszczą się sklepy jubilerskie, kawiarnie i galerie. Dochodzimy w końcu do Bazyliki Najświętszej Marii Panny. Stanowi ona najpotężniejszą świątynie w Polsce jak i również największy kościół z cegły na świecie. Figuruje ona na liście Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO.
Budowla ta istnieje od 1343 roku.
Kościół charakteryzuje się prostotą architektury i detali. To dzieło gotyckiego stylu. Jedyną ozdobą jest ogromna wieża, która ma system narożny piętrzących się przypór i duże prześwity. Jej łączny wymiar wynosi 105,2 metrów. Całość budynku stanowi trójnawową halę gdzie doskonale, widać przejrzystość koncepcji architektonicznej.

kościół mariacki
foto: Zabytki Gdańska - zdjęcia na sprzedaż

Możemy tu odnaleźć wiele bezcennych zabytków takich jak: kaplice, epitafia, rzeźby i ołtarze. Prezentują one gotycki, manierystyczny, barokowy styl. Na szczególną uwagę zasługuje Rzeźba Pięknej Madonny. Prezentuje łagodną twarz Marii, która wraz z dzieciątkiem bawi się jabłkiem. Dzięki temu posąg przybiera w pełni ludzki charakter.
Kolejną drogocenną atrakcją jest Zegar astronomiczny, który został wykonany w 1463 roku. Na małej tarczy umieszczono znaki zodiaku. A wszystko wieńczą figury Adama i Ewy.
Zauważamy tutaj również słynny tryptyk „ Sądu Ostatecznego” Hansa Mamlinga „ Jest on jednak kopią, gdyż oryginał znajduje się w Muzeum Narodowym w Gdańsku.
Wchodząc do świątyni widzimy proste oraz skromne wnętrze. Imponujące zaś jest gwiaździste sklepienie. Podobnie jest od zewnętrznej strony. Spostrzegamy wysokie okna o ostrych łukach. Z naroży widać ośmioboczne wieże gdzie dach przybrał postać spiczastych hełmów.
Od strony północnej mieści się Kaplica Królewska. Została ona zbudowana w latach 1678- 1681 na zlecenie króla Jana III Sobieskiego. Wnętrze kaplicy podobnie jak i całej świątyni ma skromny, klasyczny, spokojny wystrój.
Świątynia znacznie ucierpiała w czasie Drugiej Wojny Światowej, ale na szczęście udało się ją odbudować we wspaniałym stylu.

     Gdańsk jest miastem, które kryje w sobie wiele atrakcji turystycznych. W powyższej pracy zostały wyróżnione jedynie zabytki, które są uważane za wizytówkę stolicy województwa pomorskiego. Oczywiście jest ich o wiele więcej równie ciekawych oraz interesujących. Stąd gorąco zachęcamy do ich zwiedzenia.
Bibliografia:

1. „Gdańsk Złota Księga Skarbów Kultury”, przekaz Marek Kalt Sp. z o.o.
2. Krzyżanowski L., „ Gdańsk, Sopot, Gdynia Przewodnik”, Sport i Turystyka, Warszawa 1970
3. Mamuszka F., " Droga Królewska w Gdańsku", 1972, Gdańskie Towarzystwo Naukowe
4. Najmajer P., „ Gdańsk pomnik historii”, Gdańsk 2001, Regionalny Ośrodek Studiów i Ochrony Środowiska Kulturowego w Gdańsku

Noclegi: dolnośląskie | kujawsko-pomorskie | lubelskie | lubuskie | łódzkie | małopolskie | mazowieckie | opolskie | podkarpackie | podlaskie | pomorskie | śląskie | świętokrzyskie | warmińsko-mazurskie | wielkopolskie | zachodniopomorskie

Noclegi w Polsce, lista miejscowości

Regiony: Pomorze | Kaszuby | Mazury | Podlasie | Mazowsze | Tatry | Bieszczady | Góry Świętokrzyskie | Wielkopolska | Śląsk | Lubelszczyzna | Góry Karkonosze | Beskidy | Góry Sowie | Sudety | Zagranica |

Noclegi w: pokój gościnny | agroturystyka | pensjonat | hotel | domek letniskowy | ośrodki wypoczynkowe | apartamenty | SPA | hostel | Pola namiotowe, Campingi |Apartamenty Łeba